Cevaplanmış Sorular
 • 21 Kasım 2020
  Soru :
  Esra
  Merhaba 28 yasindayim 11 aylik bebegim var emziriyorum.mememde kitle farkettim.annemde 4.5 yil once meme kanseri gecirdi durumu iyi.doktora gittim.ultrason cektirdim. Meme biyopsisi yapmami soyledi.kanser olma olasiligi var mi sizce ne yapmaliyim simdiden ilginiz icin tesekkur ederim meme ultrason sonucum :Her iki memede laktasyon ile uyumlu görünüm mevcuttur. Her iki memenin cilt-cilt altı yağ dokusu doğaldır. Sol meme saat 1 hizasında retroareolar alanda 44x18 mm boyutlarında düzgün konturlu, içerisinde anekoik alanlar bulunan heterojen izo ? hipoekoik lezyon izlenmiştir. ( solid lezyon ? laktasyon adenomu ? ). Aile öyküsü tarifleyen hastanın, tanımlanan lezyonundan histopatolojik inceleme önerilir. Sol meme saat 7hizasında areola komşuluğunda 25x8 mm boyutlarında yüzeyel yerleşimli, düzgün konturlu heterojen, hipoekoik lezyon izlenmiştir ( solid lezyon ? ) . 6 ay sonra USG kontrolü önerilir . Sağ  memede 5 mm den küçük dağınık yerleşimli birkaç adet basit kist izlenmiştir.  Aksiller LAP saptanmadı.
  25 Kasım 2020
  Yanit :
  Prof. Dr. Levent Çelik (Radyoloji)
  Tetkikinizi yapan radyoloğunuz sizde gördüğü kitlesel lezyonun yüksek ihtimal iyi huylu bir tümör olabiceğini düşünmüş ama yinede biyopsi önermiş.
  Bu büyüklüğe gelmiş, birinci derecede akrabasında meme kanseri olan bir hanım efendiye biyopsi kanser ihtimali düşük te olsa uygun olacaktır.
  Bilgi görgüsüne güvendiğiniz bir meme radyoloğuna baş vurmanızı ve biyopsinizi yaptırmanızı önerilir.